3. oddíl „Féfo“ ― Azimut, měřítko mapy

Azimut

Hypotetický příklad z loňska: Jsme na Malém Kuklíku, a našli jsme zprávu, že další artefakt k časostroji není na nějaké půdě, ale je zakopán na Vysoké! Aby nám artefakt nevyfoukl zlý Vladimír, musíme se na Vysokou dříve než on. Když poběžíme po přímce, což je nejkratší cesta, snad tam budeme první.

1) bereme mapu,
2) orientujeme jí na sever (mapy mají sever vždy nahoře),
3) přikládáme busolu na spojnici Malého kuklíku a Vysoké,
4) točíme kolečkem busoly, dokud červená část střelky neukazuje k písmenu N
5) v místě, kde šipka na busole protíná kolečko, odečítáme hodnotu 240°.

― Hypotetičtí Rysové a Netopýři

To byla první část. Víme, že máme běžet pod azimutem 240 °C, ale stojíme na zalesněném vršku Malého Kuklíku a vidíme jen stromy.

1) bereme buzolu do ruky,
2) kolečko máme pořád nastavené na 240 °C,
3) s kolečkem netočíme,
3) naopak točíme se v lese s busolou na krku tak dlouho, dokud střelka neukazuje opět k písmenu N.

Vlevo od tlustého stromu, a těsně kolem stromu bez kůry. Rychle!

Měřítko mapy

Když jsme chvíli klopýtali přes kořeny, a začínali jsme se zadýchávat, řekli jsme si, že bychom měli zjisti, jak daleko vlastně poběžíme, abychom to nepřepálili.

Proto:
1) jsme rychle zase mapu rozbalili, a pokud to nejsou mžitky před očima, vidíme, že na mapě je rastr černých čtverečků.
2) Kvalifikovaný odhad nám říká, že čtverečky jsou 2 cm × 2 cm.
3) Výhodně jsme přenesli trasu z Malého Kuklíku na Vysokou na mapě tak (myslím, že to bylo pomocí stébla trávy), aby nevedla šikmo přes čtverečky, ale začínala na vrcholu jednoho čverečku, a vedla souběžně s rastrem.
4) Tak jsme zjistili, že musíme běžet necelých pět čtverečků, přesněji přes čtyři celé čtverečky a asi dvě třetiny z pátého čtverečku, tedy asi 4.67 čtverečku.
5) Na obálce mapy čteme, že je v měřítku 1 : 50 000, což nám říká, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti.
6) A 50 000 cm ve skutečnosti se rovná 0.5 km ve skutečnosti (umíme přece převádět jednotky, ne?).
7) Když 1 cm na mapě odpovídá 0.5 km ve skutečnosti, tak čtvereček 2 cm široký odměřuje 1 km ve skutečnosti (umíme přece když tak trojčlenku, ne?).
8) Takže co čtvereček, to 1 km, a tudíž nás čeká asi 4.67 km. Uff…

― Hypotetičtí Rysové a Netopýři

Jestli byli skauti na Vysoké před Vladimírem, a našli artefakt, to nevíme. Ale víme, že tam s takto naměřeným azimutem a vypočtenou vzdáleností opravdu trefili. Trefili byste taky? 🙂