3. oddíl „Féfo“ ― Zimní šestiúhelník

Obsah

Zimní šestiúhelník je uskupení jasných hvězd zimní oblohy. Tvoří jej paradoxně těchto sedm hvězd (sedm proto, že vrchol šestiúhelníku z souhvězdí Blížence tvoří dvě hvězdy):

  1. Procyon↓ (s. Malý pes↓)
  2. Sirius↓ (s. Velký pes↓)
  3. Rigel↓ (s. Orion↓)
  4. Aldebaran↓ (s. Býk↓)
  5. Capella↓ (s. Vozka↓)
  6. Castor↓ (s. Blíženci↓)
  7. Pollux↓ (s. Blíženci↓)

Hvězdy


1. Procyon

Jméno této hvězdy je řecké a znamená v překladu Před psem. Důvodem pro takové jméno je to, že Procyon vycházel chvíli před Siriem. Sírium, protože se nachází v souhvězdí Velkého psa, byl nazýván Psí hvězdou…


2. Sirius

Jméni Sirius má původ v řeckém slově Seírios, které znamená Jiskřící. Důvodem tohoto pojmenování je to, že Sirius se objevuje na obloze nízko nad obzorem, a proto chvění vzduchu nad zemí způsobuje, jeho světlo není stálé. Je to dobře patrné i proto, že Sirius je nejjasnější hvězda noční oblohy…


3. Rigel

Rigel znamená v překladu z arabského Rijl v češtině levá noha, a myslí se tím levá noha obra (arab. Jauzah). Slovo Jauzah je slyšet také v pojmenování Betelgeuze, druhé nejjasnější hvězdy souhvězdí Oriona. Zatímco Rigel je žhavý modrý veleobr, Betelgeuze je proměnný chladný rudý obr…


4. Aldebaran

Jméno Aldebaran, podobně jako u jiných hvězd, jejichž jméno začíná na Al, pochází z arabštiny, a toto slovo Al dabaran znamená v překladu Ten, který sleduje. Jedná se o pulzující hvězdu ve stádiu červeného obra.


5. Capella

Název Capella je zdrobnělinou latinského slova capra, koza, a tato hvězda se tedy jmenuje kozička. Je třetí nejjasnější hvězdou naší oblohy…


6. Castor

Castor představuje vizuální trojhvězdu, přičemž každá z jejích složek je spektroskopickou dvojhvězdou. Ve skutečnosti se tedy jedná o šestinásobnou hvězdu…


7. Pollux

Na rozdíl od svého bratra je Pollux opravdu jediná hvězda…


Souhvězdí


1. Malý pes a 2. Velký pes

Obě souhvězdí představují lovecké psy, kteří doprovázeli lovce Oriona…


3. Orion

Orion byl synem boha moří Poseidóna. Protože urazil bohyni Héru, poslala na něj štíra, který Oriona uštknul. Aby se nemohli na obloze znovu střetnout, jsou souhvězdí Oriona a Štíra umístěny na opačných stranách oblohy, a tedy když Štír vychází, Orion z oblohy prchá…


4. Býk

Býkem byl samotný Zeus, který na sebe vzal tuto podobu, aby oklamal a unesl krásnou Európu. Únos probíhal tak, že býk plaval s Európu na hřbetě Egejským mořem na Krétu. Protože mu během této cesty koukala z vody jen hlava i rohy, je takto zobrazen i na obloze…


5. Vozka

Vozkou byl athénský král Erichronius. Byl synem Héfaista a zdedil po něm chromost, proto vynalezl vůz, na kterém jezdil. Za tento záslužný čin umístil Zeus vůz na oblohu…


6. Blíženci

Blíženci je poetické obecné pojmenování pro dvojčata. Dvojčaty byli i Castor a Pollux, a plavili se s argonauty pro zlaté rouno. Pollux se od bratra lišil tím, že byl nesmrtelný, ale po skonu svého bratra uprosil Dia, aby směl každý druhý den sestoupit za bratrem z Olympu do podsvětí…


A slepá mapa

Dokážete teď najít souhvězdí a hvězdy zimního šestiúhelníku na obrázku níže i bez pomocných čar? Ty na obloze taky nejsou…